İshali Ne Durdurur

31. Dezember 2009 /

İshal Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır mı?

Bu şekilde hazırlanan sıvılar çocuklar tarafından sevilmeyebilir ancak nasioluo mutlaka içirilmelidir. Bu uygulama, ishal sonucu kaybedilen sıvıların yerine konulması için önemlidir. Ancak gözlerde çöküklük, ağız kuruluğu olan orta derecede sıvı kaybı olan çocukların tedavi planının bir sağlık merkezinde yapılması daha uygundur.. Hafif derecede sıvı kaybı varsa 50 ml / kg sıvı 4 saatte verilir. Sık kusan çocuklara her 1-2 dakikada 1 çay kaşığı (5 ml.) olacak şekilde sıvı verilebilir. Bu paketlerden bir tanesi 1 litre temiz suya eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Genellikle sıvı ve tuz ihtiyacı karşılanan çocukların kusması bir süre sonra düzelir. Genel olarak sıvı kaybı olmayan ishalli çocuklara her dışkı başına 10 ml /kg bu sıvıdan verilebilir (yani 10 kilo olan bir çocuğa her ishalinden sonra 100 ml sıvı verilmelidir). Evde ishal tedavisi için sıvı hazırlanırken hazır paketlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. İshalde şeker ve tuz içeren sıvılar ile evde ilk tedavi uygulanabilir. Eczanelerden ve sağlık ocaklarından “ishal için şeker – tuz paketi “ alınabilir.


İshal Bulaşıcı mıdır?

İnatçı kusma ve ateşin olmadığı hafif ishal vakalarında bol ishal nasıl geçer bol su içilmelidir. Eğer bir bebek ishale yakalandıysa anne sütü alımına özen gösterilmelidir. Kontrollü şekilde susuzluk bulguları izlenmelidir..


İshal Nasıl Geçer?

İshal bakteriyel enfeksiyon gibi geçici bir durum veya bağırsak hastalığı gibi süregelen bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. İshalin en sık gözlenen nedenleri şunlardır:.


Uzun Süren İshal Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu nedenle ishal nasıl geçer? sorgusu mevsimlerin geçiş evrelerinde her insanın cevabını bilmek isteyeceği bir soru haline dönüşür.. İshal, mevsim geçişlerinin gerçekleştiği dönemlerde hassaslaşan insan vücudunda oluşan bir rahatsızlıktır.


İshal Bulaşıcı mıdır?

Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucu sürekli tuvalete gitme isteğinin artması da, cıvık dışkılama ile birlikte seyreden şikayetlerden biridir. İshal, dışkılamanın normalden daha cıvık olma durumudur. Sulu veya cıvık dışkılama, acil ve sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı, büyük tuvaleti tutamama, susuzluk, kusma bulantı, halsizlikile karın bölgesinde gaz şikayeti de ishalin en büyük belirtilerinden sayılmaktadır. Çok ağır ishal vakalarında günde 13-14 litre kadar sıvı kaybedilebilir. Günde üç defadan fazla sulu dışkılama durumu, ishal olarak kabul edilir. Pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ishal, çoğunlukla çevresel faktörlerle gelişir..


İshal Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır mı?

Önemli olan çocukta sıvı kaybı olup olmadığının takip edilmesidir. Kimi zaman yaz ishaline kusma da eşlik edebilmektedir. Çocuklarda ishale kusma ve ateş eşlik ediyorsa, en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Ateşi olmayan, kusmayan, ishalli çocuklar evde tedavi edilebilir. Sıvı kaybını anlayabilmek için çocuğun ne kadar idrar yaptığına ve idrarında bir azalma olup olmadığına bakılmalıdır. Yaz döneminde sıklıkla karşılaşılan yaz ishali, en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkiler. Anne sütü alan bebeklerde 6-7’den fazla, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’den fazla sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilmektedir. İshale kusma da eşlik ediyorsa çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudunda hızlı bir sıvı kaybı olabilir. Sık tuvalete gitme durumunda, dışkılama sulu değilse bu tablo genellikle ishal değildir. Bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekir..


İshal Tedavisi

İshal tedavisinin en önemli kısmı sıvı ve elektrolit kaybını önlemektir.. İshalde genel durumun iyi olduğu, bulantı ve kusmanın olmadığı hastalarda 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım sık aralıklarla içilir. Bunun yanı sıra ishal süresince doğru beslenme çok önemlidir. Çorba, haşlama, püre, makarna ve pirinç tüketilmelidir. Patates ve muz, potasyum kaybını önlemek açısından en önemli gıdalardır. Daha ağır durumlarda kişi ağızdan beslenemiyorsa, ateş varsa ve ishal 24 saatten uzun sürdüyse mutlaka hastane şartlarında damar yolu ile sıvı ve elektrolit takviyesi yapılmalı, dışkı incelemesi yapılarak tedavi planlaması yapılmalıdır. Bu dönemde yağlı ve lifli gıdalardan kaçınmak gerekir.


Çocuk ve Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Çocukluk çağı ishallerinin büyük çoğunluğunun virüslere bağlı olduğunu ve 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelebilir. Antibiyotikler virüsleri öldürmediğinden ishal vakalarının çoğunda antibiyotik kullanımına ihtiyaç yoktur. Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek yoktur. Doktora danışılmadan kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Bu ilaçların ishalin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen ciddi zararlara yol açmaktadır.. Ancak içinde kan ve mukus olan dışkılama, yüksek ateş ve şiddetli karın ağrısı ile seyreden ishal vakalarında antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerinde uygun tedaviye başlanır.


İshal Tedavisi

İshale sebep olan birçok farklı mikrop vardır. Rotavirüs, Norwalk, Astro virüs gibi virüsler antibiyotikle tedavi edilemez. Campylobacter, Salmonella, Shigella ve Escherichia coli gibi bakterilerin sebep olduğu ishaller ise antibiyotikle tedavi edilebilir; fakat genellikle bakteri belirlenene kadar kişi zaten iyileşmeye başlamış olur..


Çocuk ve Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Önlem alınmadığında ise vücuttan fazla miktarda sıvı kaybı ile birlikte akut böbrek yetmezliğine yol açabilecek ciddi tablolar ortaya çıkmaktadır. İshale kusma eşlik ettiğinde, çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudundaki gerekli sıvı miktarı da dengelenemez. İshal ile birlikte kusma, vücutta ciddi oranda sıvı kaybına yol açmaktadır. Yaz aylarında ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlar genellikle; ateş, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple çocuklara bol su ve ayran, meyve suyu gibi içecekler verilerek kaybedilen sıvının tekrar alınması sağlanmalıdır.. Bu nedenle ailelerin, çocuklarındaki ishal ve kusmanın şiddetine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu dönemde çocuklar için asıl tehlikeli olan durum, ishal ve kusmadır. Vücuttaki ateş bazen 39 derecenin üzerine çıkabilmektedir.


İshal Nedir?

Bunun havuzların temizliğinden emin olmak gerekir. Yaz döneminde yetişkinler ve çocukların sık sık duş alması genel temizlik için uygun olacaktır.. Havuzlardan yutulan mikroplu sular ishallere yol açabilir. Hijyenik olmayan içme suları, mikrop barındırdığı için yaz döneminde ishallere yol açabilmektedir. Yine yaz döneminde çocukların kullandığı havuzlar nedeniyle ishal hızla yayılabilmektedir.


0 Comments

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hinterlasse eine Antwort